Jeśli macie już za sobą lekturę pierwszego artykułu dotyczącego rozmowy z fotografem ślubnym, pora przejść do kolejnych kwestii. Tym razem skupimy się na ustaleniach dotyczących rozliczeń i samej umowy. Przybliżymy temat sprzętu, a także zdradzimy nieco więcej o fotografii w kościele i specjalnych kursach. Gotowi?
Jak wygląda rozliczenie z fotografem ślubnym?
Wybierając konkretne usługi, warto dopytać o wszystkie kwestie finansowe. Ustalenie zakresu działań, terminów oraz formy płatności to punkty, których nie można pominąć. Standardem jest wpłacanie zaliczki stanowiącej rezerwację danego terminu – jest to forma zabezpieczenie dla obu stron. Warto jednak dopytać, w jakiej wysokości i do kiedy trzeba uregulować tę płatność. Jeśli chodzi o pozostałą kwotę, fotograf zwykle prosi, by została wpłacona do dnia ślubu lub podczas oddawania gotowych materiałów.
Gdy wybrany przez Was fotograf pochodzi z oddalonej o sporą odległość miejscowości, warto zapytać:
- Czy dojedzie sam, czy trzeba zorganizować mu transport?
- Czy koszt samodzielnego transportu jest wliczony w cenę?
- Czy trzeba zorganizować mu nocleg?
Co w przypadku zerwania umowy?
Niemiłą niespodzianką jest zerwanie umowy, jednak taka decyzja bywa konieczna. Podczas rozmowy trzeba omówić więc temat zapisu w umowie odnośnie tej sytuacji. Powszechnie uznaje się, że gdy robi to Młoda Para, zaliczka przepada. Co jednak w chwili, gdy to fotograf zerwie umowę? Możliwości jest kilka. Jedni stosują zapis, że należy zwrócić dwukrotność zadatku. Dodatkowo zaznacza się ostateczny termin, do którego można zerwać umowę, po którym w zależności od stron płaci się całość umówionej kwoty. A co, gdy z przyczyn losowych bądź zdrowotnych fotograf nie może być na ślubie? Czy zapewnia zastępstwo na równie wysokim poziomie umiejętności? O takie rzeczy również trzeba zapytać i ustalić to wcześniej.
Jakim sprzętem dysponuje i co w przypadku jego awarii?
Zadając to pytanie, oczywiście nie mamy na myśli modelu, firmy i wszystkich parametrów sprzętu. Jednak na słabym sprzęcie nie uzyskamy świetnych efektów, nawet jeśli mamy przed sobą najlepszego fotografa w Polsce. Do dobrych cyfrowych ujęć potrzebny jest pełnoklatkowy aparat.
To, co istotne, to również zapasowy sprzęt. Mowa nie tylko o samym aparacie, ale również lampach błyskowych, akumulatorach, kartach pamięci, kilku obiektywach. To niezbędne minimum, by mieć pewność, że mimo przeciwności losu Wasz reportaż ślubny zostanie zrealizowany.
Czy fotograf ślubny odbył kurs liturgiczny?
Nie każdy ksiądz wymaga odbycia tego kursu, ale nie zaszkodzi, gdyby wybrany przez Was fotograf ślubny będzie go posiadał. Jest on potwierdzeniem posiadanej wiedzy w zakresie robienia zdjęć w budynkach sakralnych. Dobrze, gdy specjalista wie, jak powinien zachować się podczas ceremonii – musi znaleźć złoty środek, by dobrze wykonać swoją pracę i równocześnie nie przeszkadzać księdzu, Parze Młodej i gościom.
Lista bez końca
Pytań, które należy zadać fotografowi podczas pierwszego spotkania, jest znacznie więcej. My przedstawiliśmy te najważniejsze, które stanowią podstawę do podjęcia decyzji o współpracy. Warto dodać, że równie ważne jak konkretne pytania i odpowiedzi jest otwartość oraz chęć dialogu. Nie ma głupich pytań, a wybierając fotografa na wesele, powinniście mieć pewność, że spełni Wasze oczekiwania i możecie mu zaufać.